SUPER ŻÓŁW
Dodane przez timo7 dnia Luty 26 2016 22:21:31
SUPER ŻÓŁW

STEPEK ŻÓŁWIE LĄDOWE


foto. Wikipedia.Żółw karetta (Caretta Caretta) potrafi przepłynąć tysiące kilometrów i trafić do celu, choć w toni wodnej nie ma widocznych znaków orientacyjnych.

Już wcześniej ustalono, że żółwie potrafią określić szerokość geograficzną (położenie na osi północ-południe). Teraz zespół Nathana Pulmana z University of North Carolina ustalił, że żółw karetta potrafi oznaczyć także długość geograficzną (pozycje na osi wschód -zachód. W tym celu wykorzystuje siłę i kąt ziemskiego pola magnetycznego.

Ludziom opracowanie metod określania długości geograficznej podczas dalekich podróży zabrało setki lat. Dla żółwi to zachowanie instynktowne - potrafią nawigować zaraz po wykluciu się z jaja i przyjmują właściwy kurs.

Podczas badań naukowcy umieszczali żółwie w okrągłych basenach z wodą i obserwowali je za pomocą elektronicznego systemu śledzącego oraz poddali działaniu zmieniających się pól magnetycznych.

Zdaniem naukowców odtworzenie żółwiego systemu nawigacyjnego w wersji elektronicznej mogłoby się przydać w razie awarii lub czasowej niedostępności satelitarnego systemu GPS.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce/www.naukawpolsce.pap.pl